Blog

O ceremoniálním kakau – I. část

Co to je ceremoniální kakao?

Kakao, a tím pádem i čokoláda, pochází z velikého plodu kakaovníku. Latinsky Theobroma cacao, stálezeleného stromu pocházejícího z Jižní Ameriky, a domestikovaného v tropických pásmech, teď již po celém světě. Historicky bylo kakao vysoce ceněnou a posvátnou komoditou, se kterou se konaly posvátné obřady. 

 

Zdravotní přínos kakaa

Na nervy je dobré jíst čokoládu. Avšak ta obsahuje cukr, proto je lepší konzumovat čisté, průmyslově nezpracované kakao s plným obsahem másla a celou řadou prospěšných látek. Organické, syrové kakao je superpotravina obsahující řadu jedinečných fytonutrientů, jako je síra, hořčík a fenyletylamin. Je skvělým zdrojem mononenasycených tuků, nasycených tuků bez cholesterolu, vitamínů, minerálů, vlákniny, přírodních sacharidů a bílkovin.

 

Obsahuje kakao kofein?

Theobromin je chemická látka, která má podobnou strukturu jako kofein, ale rozdíl je v tom, že místo toho, aby byl stimulantem nervového systému jako káva, theobromin rozšiřuje kardiovaskulární systém, což vede k otevření cév, a k pocitu bdělosti a uvolnění zároveň. Je dobré si kakao dávat ráno místo kávy, odpoledne uvolní a pomůže se uzemnit po dlouhém dni. 

 

Duchovní přínos kakaa

Kakao je silná rostlinná medicína, bez psychoaktivních účinků. Pracuje se srdeční krajinou, otevírá témata sebelásky. Umožní vám hlouběji jít do své vnitřní léčivé práce. Většina domorodých národů považuje ducha kakaa za ženskou sílu, a spojuje jeho schopnosti s emocionálním tělem, hlasem a srdcem.

Kakaový obřad také může pomoci při energetickém i fyzickém léčení a získání jasnosti v oblastech vztahů, poslání, intuitivních schopností, kariéry a osobního růstu.

 

Kakao a kreativita

Kakao dovede uzemnit a zpřítomnit. Jemně otevírá vědomí a podporuje tak proces kreativity. Hodí se k pití když potřebujete novou inspiraci do svých tvůrčích projektů, či k umělecké tvorbě. Nebo jen tak ke čtení oblíbené knihy.

 

V II. části článku> píšu o přípravě kakaa a o vytvoření vlastní kakaové ceremonie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *