Blog

O vykuřovadlech – II. část

Kopály a bylinné směsi

Pomůcky k vykuřování

K vykuřování je vhodné mít předměty, které Vám sednou do ruky a hlavně do nosu. Můžete vyzkoušet bylinná vykuřovadla, pryskyřice i kopály, každý z nich má svoji specifickou vůni a účel. 

Mezi základní výbavu patří vykuřovadlo nebo bylinná směs, kadidelnice nebo pícka, vějíř nebo pírko, svíčka nebo dřevěné uhlíky, zapalovač nebo sirky. 

Asi nejjednodušší formou vykuřování je pomocí špalíčku pala santa. Stačí jej zapálit, rozfoukat a poté položit na vhodný talířek. Jeho vůně nás přenese do Amazonie, kde je důležitou součástí šamanské rostlinné praxe. Nebesky sladká, dřevitá vůně povznese náladu a zavolá dobré duchy, kteří nám pomohou s očistou prostoru. Drcené palo santo můžeme nasypat i do pícky. 

Pro kopály a pryskyřice je vhodná kadidelnice Alladin a Studánka. Do kadidelnice nasypte písek s granáty, a na něj položte samozápalný dřevěný uhlík. Poslouží i keramická nádoba s pískem, aby mohl absorbovat teplo z uhlíku. Na rozpálený uhlík poté umístěte kousek kadidla, kopálu nebo pryskyřice, a perem nebo vějířem rozežeňte voňavý kouř po místnosti. 

Kopály a kadidla

Ománské kadidlo, ze stromu Boswelia sacra, je vskutku posvátný kopál. Na Blízkém východě byl známý pro svou magickou moc a schopnost zlepšovat ovzduší, jak vnitřní tak vnější, již tisíce let před Kristem. V Bibli je o něm více než 52 zmínek. V Egyptě byl široce využíván v kosmetice, v parfémech i v náboženských obřadech. 

Ománské kadidlo má silně očistné účinky. Používáme ho jako rozjasňovač prostoru i nálady, zvláště když je třeba vyprovodit opravdu těžké energie. Při rozpouštění vydává citrusovou vůni s doteky grepu, a sametovými, balzamickými tóny mandlí a stromové pryskyřice. Uvolňuje mysl a harmonizuje prostor. 

Černý kopál okouzlí svou vůní, jež je jasně pryskyřičnatá, sametově balzamická s dřevitými tóny a nádechem amazonského pralesa. Přináší tajemnou, klidnou noční energii. Je uzemňující a spojuje nás s hlubšími úrovněmi vnitřního ducha. Je obzvláště vhodný ke kakaovým ceremoniím. Staří Mayové a Aztékové jej používali jako oběť bohům. Černý kopál má bohatší dřevitou vůni než jeho protějšek, Bílý Kopál.

Sumaterská Benzoe při rozpouštění vydává balzámovou, čokoládovou až kořenitou vůni s nádechem vanilky a skořice, jež blahodárně působí při rýmě či kašli. Oblíbený kopál ze stromu Syrax je  yužíván k šamanské praxi v Malajsii, a při náboženských obřadech v Rusku a v arabských zemích. Povzbuzuje fantazii, inspiraci a podporuje kreativní práci. 

Zlatý kopál Manila má silně očistné účinky jak na prostor, tak na bytosti v něm. Navozuje psychickou pohodu, zlepšuje náladu, projasňuje myšlení a podporuje koncentraci. Při rozpouštění vydává sladkou pryskyřičnou vůni s jemně citrónovými tóny. 

Peruánská Myrha, co není myrha, ale pryskyřice, má teplou zemitou, dřevitou vůni s lehkými balzamickými tóny. Věří se, že její rozpouštění zahání zlé duchy. Očišťuje rituální nástroje, všechny kouty našeho domova, a kromě toho také přináší štěstí a peníze. Myrha má chladivé a uklidňující účinky, které tlumí hněvivé nebo rozjitřené emocionální stavy. Po staletí byla využívána jako přísada do očistných směsí, parfémů a balzámů.

Jantar zastupuje aspekt Slunce – přináší sluneční teplo, žár a energii. Probouzí solar a náš vnitřní zdroj světla. Energizuje, povzbuzuje do života, dodává elán, radost a chuť žít. Jako vykuřovadlo se používá na uvolnění vnitřního pnutí, podporuje práci s propouštěním strachu a nepohody. Při relaxaci pomáhá s uklidněním celého těla a mysli. Při rozpouštění rozvíjí borovicovou vůni.

Bílá Damara pochází z Malajsie a Indonésie. Při rozpouštění vydává osvěžující, lehkou citrusovou vůni. Pro očistu domova je vhodná, pokud potřebujeme sebe i prostor odlehčit. Přináší světlo, radost, záři. Evokuje pocity úžasu a vděku za život. V kombinaci se Sumaterskou Benzoí je vhodná k delším meditacím. 

 

Bylinné aromaterapeutické směsi

Pro bylinné vykuřovací směsi a pryskyřice je vhodné pořídit si pícku, neboť se bylinky na uhlíku přepalují. Poslouží i vyšší kalíšek se svíčkou, na který dáme sítko s drobnými oky. Do pícky dejte čajovou svíčku, na horní sítko nasypte směs bylinek a nechte je rozvonět. 

Aromaterapeutická vykuřovací směs Celistvost s Granátem sytí energií přijetí sebe sama ve své celistvosti, a tím i přijetí druhých. Rozvíjí intuici a podporuje plynutí proudem života. Celistvost vede k harmonii a spatření božské podstaty, která pramení z Jednoty. Dodává pocit, že vše je perfektní přesně tak, jak jsme a přesně tam, kde na své cestě jsme.

Aromaterapeutická vykuřovací směs Láska s Granátem probouzí vnímání původní prapodstaty a lásky, pozvedá ducha a hojí citová zranění. Otevírá srdce, které prožívá bezpodmínečné bytí skrze hluboké poznání. 

Aromaterapeutická vykuřovací směs Pohoda s Granátem uklidňuje a navozuje bezstarostnou atmosféru. Pozvedá ducha, tiší rozbouřenou mysl a dodává pocit důvěry, že vše se děje tak, jak má. Sytí energií radosti a přináší prožitek přítomnosti v propojení s pozemským a nadpozemským životem.

 

To je z článku o vykuřovadlech a pomůckách vše. Návod k domácímu rituálu očisty domova je možné si přečíst v I. části článku. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *