Blog

Vzácné kameny a krystaly v životě dětí

Děti mají rády kameny. Jsou přitahovány jejich barvou, strukturou a energií, která z nich vyzařuje. Skrz kameny děti prozkoumávají syrovou krásu přírody. Jsou jim blízké jejich čistotou, bezprostředností, vysokou vibrací. 

Dnešní děti jsou velmi vnímavé a citlivé. Spolehlivě detekují nejmenší výkyvy v náladě domácnosti, a okamžitě je zrcadlí. Naše indigové, křišťálové a duhové ratolesti jsou empatické, intuitivní, telepatické a všelijak jinak pootevřené. Je vhodné jejich přirozenou citlivost podporovat, aby ji v dospělosti zase nemuseli složitě nacházet. Zároveň je dobré jim pomoci jejich schopnosti nejen rozpoznat, ale začít kultivovat a v pozdějším věku dobře používat. 

Náš svět je přestimulovaný, uspěchaný. Je proto vhodné citlivý nervový systém dítěte podpořit přirozenou silou drahých kamenů, která kolem nich vytvoří ochranný štít a pomůže jim se lépe orientovat v našem světě. 

Dítěti je třeba dát bezpečí, jistotu, svobodu, ale zároveň pevné hranice, aby se mohlo učit, jak se pohybovat ve vztazích. Kameny přesně toto poskytují, pevnost, zároveň hravost, podporují tvořivost, děcko se na ně může spolehnout jako na kamaráda. 

 

Emoce u dětí

Děti jsou naším zrcadlem. V jejich citlivosti je třeba laskavé dospělé podpory, aby se naučily orientovat v našem světě. Okamžitě poznáme, kdy jsou vyvedené z míry, nebo kdy se radují. Na svém chování nám ukáží každou rodinnou dynamiku, a to velmi bezprostředně. Dítě se učí od svých nejbližších, kopíruje vzorce chování, přidává k tomu něco ze své přirozenosti. 

Sbírka kamenů jim může pomoci s uklidněním. Hra s kamínky jim dodá pocit domova, uzemní je. Kámen v kapse nebo v batohu jim může připomenout rodinu, když jsou ve škole nebo mimo domov, a začne se jim stýskat po rodičích.

Kameny mohou pomoci dítěti, naučit se, jak bezpečně dávat najevo své emoce a nezavírat je v sobě. Zejména Nefrit uklidňuje a stahuje rozbouřené emoce. Je užitečný pro citlivé a empatické děti, které hodně cítí emoce ostatních. Můžeme své dítě učit, že když se necítí dobře, může poslat energii či emoce do kamene. Nefrit je `stáhne` do země, dítě se zklidní a uzemní.

 

Kameny v těhotenství a pro čerstvé maminky

Nejvhodnější formou pro miminka i nastávající maminky jsou leštěné kameny, ve tvaru vajíčka a koule. Leštěné kameny vyzařují uklidňující a jemný druh energie, můžete je umístit blízko okna, aby na jejich povrch dopadalo sluneční světlo. Miminku tak ulehčí vstup do života a první měsíce v našem světě. 

Drahé kameny mohou děti provázet ještě před narozením. Nastávající maminka si může pořídit jemný Křišťál, nositele světla, který bude splývat na bříško.

V těhotenství je vhodný i Akvamarín a Larimar, které přinášejí esenci vodního elementu, připomínají hladinu oceánu. Doporučuji je především úzkostlivějším maminkám, které snadno podléhají stresu a obávají se o zdraví děťátka, nebo mají strach z porodu. Jsou podporující i pro maminky, které se cítí unavené, vyčerpané. Akvamarín dodává odvahu, energii a hlavně optimismus. Odbourává stres a strach, přináší uklidnění a harmonii. Mírní obavy a chrání před negativními vlivy a emocemi z okolí.

Růžový Kalcit a Růženín pomáhají harmonizovat ženský systém a emoce. Vyzařují čistou bezpodmínečnou lásku, mohou pomoci maminku opečovávat a dodávat láskyplnou energii. Posilují empatii, citlivost, něžnost a důvěru. Otevírají srdce pro nové věci, a to i pro vztah s nenarozeným děťátkem.

Jantar je silný amulet, přináší teplo, radost, energii slunce. K malým dětem se dává, když je bolí rostoucí zoubky. Můžete jej vložit do polštářku nebo dát do postýlky v pytlíčku. V těhotenství se mamince dává pod nateklé nohy, dodává sílu, energii a pozitivní náladu.

Ametyst je silný ochranný kámen, vhodný při nespavosti, která je v těhotenství velmi běžná. Zatímco Granát je skvělý po porodu i během těhotenství, dodává energii, podporuje sebevědomí. Nabíjí optimismem a zmírňuje strachy a deprese.

 

Dobrý spánek 

Děti často mívají divoké sny, nebo dokonce noční můry. Ať už zpracovávají zážitky z předešlého dne, nebo procesují emocionální zkušenosti, přítomnost kamene jim může ulehčit. 

Všechno kolem dětí je nové, učí se novým dovednostem, probouzejí smysly. Krystaly mají schopnost uklidnit vnímání, zrelaxovat vyvíjející se nervový systém dítěte.

Růžový Kalcit je na špatné sny ideální, podpoří v dítěti pocity bezpečí, lásky, soucitu. Nebude se při usínání cítit samo. Propojuje s vílím, andělským a jednorožčím světem, ochraňuje dítě před zlými sny. Pozor, Růžový Kalcit nedáváme na přímé slunce, protože bledne.

Dobrý spánek u dětí podpoří také Ametyst – je zároveň silným ochranným kamenem pokud mají noční můry nebo vidí bytosti, ze kterých mají strach.

 

Vývoj a výuka

Děti rády sbírají předměty. Sbírka je pro ně důležitá v procesu vlastní individuace. Trénují si vlastnictví a péči o své oblíbené předměty. Tvoří si rané matematické dovednosti a vytvářejí základ pro pochopení složitějších vzorců v budoucnosti. Povzbuďte své dítě, aby si přetřiďovalo svou sbírku různými způsoby. Můžete s ním trénovat barvy, názvy, sčítání a odečítání. 

Hra s kamínky rozvíjí jemnou dětskou motoriku a obratnost. Vytváření nových nervových spojení podporuje nezávislost v `životních` dovednostech, jako je oblékání, stolování a později s ranou gramotností schopnost držet tužku a začít psát. 

Děti se ve škole setkávají s řadou výzev. Krystal v kapse jim může pomoci s pocitem, že na to nejsou sami. Mají tak kotvu na domov, která jim poskytuje bezpečí a jistotu. 

Větším dětem mohou některé kameny pomoci zlepšit soustředění a koncentraci při studiu, jako třeba Fluorit nebo Karneol, který podpoří kreativitu. 

Další kameny jim mohou pomoci zacházet s emocemi a rozumět jim, aby mohli sebevědomě komunikovat se svými učiteli i vrstevníky.

 

Jak dětem přiblížit práci s kameny

Výběr kamene

Nejdůležitější je nechat výběr kamene na dítěti. Rodič má většinou nějakou představu o tom, který kámen by své ratolesti koupil, ale z mnoha zkušeností víme, že dítě si vybere samo a lépe. Zkuste si udělat malý experiment – vezměte své dítě do obchodu a nechte jej chvíli bloumat. Nejspíše Vám přinese kamínky, na které byste ani nepomysleli. Zcela intuitivně si vybere kousky, které jemu vyhovují nejlépe a už je nebude chtít pustit z ruky. 

Dítě s kamenem komunikuje na mimosmyslové úrovni. Není dobré mu výběr rozmlouvat. Spíše se ptejte, proč si ten který kámen vybralo. Tímto způsobem můžete zjistit, co Vaše dítě momentálně potřebuje. 

Společná hra a vyprávění příběhů 

Dítě můžete přizvat ke společné hře. S kameny si lze hrát, stavět je do mandal nebo do geometrických útvarů, můžete si je vzájemně se svým dítětem pokládat na tělo, povídat si o jejich účincích a trávit tak spolu příjemný čas. Nechte své dítě vymyslet divadelní představení s kameny a panenkami.

Dětská sbírka kamenů poskytuje nekonečné možnosti pro vyprávění a hraní. Povzbuďte je, aby vyprávěli příběh o tom, jak a kde byl kámen nalezen, nebo vymysleli něco úplně jiného. Předstírání a hraní rolí jsou důležitou součástí sociálního a emocionálního vývoje dětí. Umožňuje jim si situace osahat dříve, než se s nimi setkají ve skutečném životě. Příběhy a pohádky o magii krystalů jsou nejzajímavější způsob, jak představit kameny svým dětem. Kameny naštěstí už mohou vlastnit nejen princezny v pohádkách, ale i obyčejní lidé. Přibližte svým dětem, jakým způsobem můžou kameny v životě fungovat, s čím vším mohou pomoci.

Čištění

Skrz kameny můžete vést dítě k odpovědnosti. Pokud nechcete mít domácí zvíře, můžete se s dítětem starat o krystaly. Je vhodné je jednou měsíčně vyčistit a nechat je nabít v misce s vodou, pod měsíčním nebo slunečním světlem. Můžete se vydat k nejbližší studánce do přírody a dopřát jim koupel. Tímto způsobem dítěti předáte informaci, že péče o své věci jim přinese radost a užitek. Mohou tak se svými kameny navázat ještě hlubší vztah. 

 

K čemu jsou kameny dobré? 

Nefrit podporuje osobní sílu a vědomí sama sebe. Nosí štěstí. Uklidní emoce, uzemňuje. Jeho silná vibrace zve ke kontaktu s tím prapůvodním, moudrým, se kterým je každý člověk pořád ve spojení. 

Ametyst je spirituální ochránce, zahání noční můry, rozvíjí intuici. Pomůže lépe spát, bez špatných snů. Dovede dítěti pomoci se špatnými vzpomínkami na věci, které zažilo v minulosti. Podporuje soustředění ve škole, na domácí úkoly nebo na čtení. Pomůže, pokud je dítě rozčilené a potřebuje se uklidnit. 

Růžový Kalcit je kamenem odpuštění, lásky, soucitu. Spojuje s říší víl a jednorožců. V noci může pomoci se zaháněním zlých snů. Dítě může Růžový Kalcit použít, když se na někoho zlobí, a nemůže mu odpustit. 

Lapis Lazuli dítěti pomůže, jestliže potřebuje zklidnit. Pomáhá mu s vyjadřováním a s komunikací, stát víc sám za sebou. Lapis je ideální kámen pro děti rozvedených rodičů, kde děti žijí dva světy – jeden u mámy, druhý u táty – a musejí si vybírat. Lapis dítě vede k lepšímu rozpoznání, co je pro ně samotné to nejlepší.

Křišťál přináší světlo, čistí prostor. U dětí je velmi oblíbený, neomylně k němu zamíří jako první. Křišťál podporuje čistou dětskou intuici. Nabíjí ostatní kameny, pomáhá i s čištěním. 

Turmalín je silný ochránce, pracuje s těmi nejtěžšími emocemi. Vnáší do života řád, disciplínu. Dítěti pomůže odehnat noční můry a ochrání jej. Vyprovodí těžkou energii a vyčistí pokoj od nežádoucích návštěvníků. Další z kamenů, které pomáhají s nočními můrami. 

Růženín probouzí lásku, důvěru, radost. Dítěti pomůže, jestliže se cítí samo, a potřebuje podporu. Je vhodný pro úzkostné děti, které u sebe stále potřebuje cítit rodiče. Pomůže i na škole v přírodě, pokud se dítěti stýská. 

Rodonit povzbuzuje lásku sám k sobě i k druhým. Uvolňuje sebedestruktivní tendence a těžké emoce. Rodonit je kámen `první pomoci` při traumatu, poskytuje uzemněnou podporu při řešení těžkých situací. 

Fluorit zlepšuje soustředění, koncentraci, podporuje paměť. Je vhodný, když se dítě potřebuje soustředit na učení či domácí úkoly. Může si jej jako talisman vzít do školy, když se píše test. 

Karneol je hřejivý, rozšiřuje kreativitu, přináší nové nápady. Nese v sobě energii Slunce, jeho světlo a hřejivost. Jako tvořivý kamarád je vhodný do školního batůžku. Podporuje sebevědomí a dobré vztahy s vrstevníky. 

Citrín přináší lehkost, svěžest, jasné myšlení. Je hravý a laskavý, působí radost. Je kamenem úspěchu a moudrosti. Je dobré ho použít při špatné náladě, při vzteku, pro projasnění těžkých emocí. 

Akvamarín podpoří přirozený tok emocí, uklidní brek a úzkostné stavy. Jeho čistá vodní energie odplaví smutky a chmury. Podporuje dobré sny a klidné spaní. 

Záhněda přinese světlo, vytáhne na povrch strachy a pomůže je rozpustit. Je vhodný, když má dítě z něčeho obavy. Uklidní pocuchané nervy a zlehčí těžkou situaci. 

Jantar má hřejivou energii, pomůže při špatné náladě, dodá energii, sebevědomí. Dítě podpoří třeba před vystoupením, aby nebylo tolik nervózní. Dodá sílu a víru, že všechno dobře dopadne. 

 

Bohatý výběr kamenů najdete v našem kamenném obchodě KAMENY pro život, Týnská ulička 6, Praha 1 nebo na e-shopu www.kamenyprozivot.cz

Pro děti jsem sestavila Velkou sadu kamenů, kterou můžete zakoupit zde https://kamenyprozivot.cz/produkt/velka-sada-vzacnych-kamenu-pro-deti/