Uncategorized

Investice do vzácných kamenů se vyplatí

Drahé kameny jsou obdivovány a obchodovány posledních 7000 let, není tedy pochyb o tom, že jejich popularita i ziskovost bude růst. Jako u každé jiné drahocenné komodity jsou ceny vždy závislé na nabídce a poptávce, ale na rozdíl od zlata je svět drahokamů bohatý a barevný, přičemž geopolitika i módní průmysl hrají velkou roli v pohyblivém světě nerostných investic.

Nefrit

Nefrit je jedním z nejlépe střežených investičních tajemství moderní doby. Přestože ceny tohoto drahokamu za posledních dvaceti let raketově vzrostly, většina lidí si jeho potenciál ještě neuvědomuje. Jeho strmý růst cen byl způsoben především vzestupem Číny jako ekonomické velmoci. Nefrit je v čínské kultuře hluboce ceněn a v Říši středu byl uctíván po tisíce let.

Důležitou událostí pro mezinárodní trh byly olympijské hry v Pekingu 2008, pro které byly medaile vyrobeny právě z Nefritu. Všechny oficiální olympijské medaile byly vytvořeny z tradičního Nefritového disku Bi, který byl doplněn o patřičný vzácný kov. Čínská vláda pro vysvětlení důležitosti Nefritu vytvořila vzdělávací a propagační kampaň, což zcela změnilo čínský trh s drahými kameny, poptávka i ceny vzrostly.

Cena za prvotřídní surový Nefrit z Kanady byla těsně před olympiádou dvacet dolarů za kilogram. Dnes se kameny špičkové kvality prodávají mezi 200 a 2000 dolary za kilogram. Šperky jsou k dispozici od 30 do 100 a více dolarů.

Nefrit je poměrně dostupný díky stále ještě bohatým nalezištím. Zároveň je také jedním z nejcennějších kamenů díky bohaté mytologii. Nefritové artefakty z období neolitické Číny, disky Bi a sošky mytických zvířat v mezinárodním obchodě dosahují hodnoty stovek až tisíců dolarů. Tyto sběratelské kousky se liší stářím, zachováním svého zpracování a použitým materiálem. Nejvzácnější je bílý, takzvaný hétský Nefrit, jehož cena za kilogram může být až 51 000 dolarů. Precizně opracované artefakty z bílého Nefritu tak dosahují diamantových hodnot.

Lapis lazuli

Z archeologických záznamů víme, že lidé používali Lapis Lazuli již ve starověkých civilizacích Mezopotámie, Egypta, Řecka i Říma. Lidé si ho cenili pro jeho živé, nádherné barvy, považovali jej za nástroj propropojení” s kosmickou energií. V Číně byl hojně využívaným prvkem v systému Feng Shui.

Lapis byl považován nejen za vzácný, ale dokonce za posvátný kámen. Stejně jako staří Egypťané uctívali slunce, tak Sumerové ctili noční oblohu – modrý kámen bohatý na lazurit, posetý nažloutlým pyritem, byl jejím dokonalým odrazem. Ištar, nejvyšší sumerská bohyně, je zobrazována s modří lapisového náhrdelníku kolem krku.

hem středověku byla pigmentová barva vyrobená z Lapisu, zvaná ultramarín, vzácnější než zlato. Pigment byl tak drahý, že byl obvykle vyhrazen pro speciální zakázky nebo části obrazů, jako jsou například šaty panenky Marie. Ultramarín jste mohli najít v hrobkách faraonů, na paletách dvorních umělců a v Sixtinské kapli, pro obyčejné malíře byl příliš drahý.

Nejcennější Lapis Lazuli na dnešním trhu bude pocházet z Afghánistánu, a to díky kvalitě jeho struktury a sytosti barev. Dle odborných posudků bude mít nejhodnotnější Lapis nejmenší množství kalcitových a pyritových vnitřních inkluzí. Pokud jde o přitažlivost vzhledu, zlaté a bílé vzorování dodávají kameni na charismatu a bude se lépe umisťovat do interiéru.

Cena Lapisu Lazuli závisí na kvalitě jeho barvy, řezu, čirosti a karátové ze exempláře. Kameny nejvyšší ryzosti pořídíme od 200 dolarů za kilogram, naopak kámen nejnižší kvality můžeme koupit k 50 dolarům za kilogram.

Ultramarínový pigment nejvyšší kvality používané pro umělecké produkce může stát i 1000 dolarů za libru, v závislosti na skutečném obsahu nerostu. Šperky s kameny z Lapisu se pohybují mezi 40 a 200 dolary, záleží na použitém drahém kovu. Do platinového náhrdelníku s drobnými diamanty a kamejí z Lapisu můžeme investovat až 4000 dolarů.

Čaroit

Čaroit je minerál těžený pouze na jediném místě na planetě, kovaný ohněm pod ledovými horami drsného prostředí ruské Sibiře, vynesený na povrch navzdory všemu nepohodlí. Bývá vybroušený a vyleštěný do podoby téměř nebeské.

Gemologové si nejsou zcela jisti datem jeho objevení. Předpokládá se, že byl poprvé nalezen během čtyřicátých let minulého století, ale identifikován a vnesen do mezinárodních databází byl až v sedmdesátých letech. Teprve poté byl nabídnut kupcům po celém světě a stal se komerčním úspěchem.

Vzhled Čaroitu je díky jeho výrazné fialové barvě vpravdě kouzelný – nejprve si lidé mysleli, že jde o barvený padělek. Sytě až světle fialové víření, tu a tam vlnka bílého akcentu, občasná kaňka oranžové nebo černé, ten kámen vypadá jako dílo impresionistického umělce!

Z Čaroitu se stala skvělá investice, protože je zatím k nalezení pouze na jediném místě na Zemi. Jeho těžba je v současné době limitována ruskou vládou, tudíž cena rok od roku stoupá. Čaroit je tedy nejen vzácný, ale i drahý – světová nabídka je omezena jen na kousky, které jsou již na trhu.

Na příkladu Čaroitu tedy můžeme pozorovat investiční potenciál drahých kamenů, nerostů a minerálů. Čím raritnější drahokam – v případě dobré koupě – tím větší možné zhodnocení. Ještě před pár lety byl Čaroit levný, jeden karát vyšel na pár dolarů. Teď je skoro nemožné jej koupit, navíc jeho cena vzrostla v řádu stovek procent. Pokud jste tedy nalezli kvalitní kus, můžete si být zcela jisti, že jeho hodnota bude s přibývajícími roky stoupat.

Kvalitních drahých kamenů ve volném oběhu postupem času bude ubývat, i proto se stávají oblíbeným investičním prostředkem, nadto ještě s funkční hodnotou, protože je můžete využít k dekoračním účelům (nejen). Kámen za deset tisíc korun můžete v budoucnu zhodnotit o sto i více procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *