Blog

Čištění a nabíjení kamenů

Krystaly a drahé kameny jsou lidskými společníky již od starověku. Když se podíváme mezi řádky historických knih, dozvíme se, že krystaly a jejich použití ve šperkařství, architektuře i v každodenním životě je známo již z dob antických civilizací. V moderní době je také zveme k pobytu mezi námi, nejen jako okrasné prvky. Mohou sloužit k odlehčení vibrací prostoru, k usměrnění toků energie a zveme si je jako pomocníky k osobnímu “léčení”. 

Věří se, že krystaly a drahé kameny mají vliv na energetickou hladinu tím, že vyzařují přirozené vibrace, které pomáhají naší fyzické, emocionální a duchovní pohodě. Krystaly přinášejí energetické změny díky interakci s elektromagnetickým polem člověka. Tvoří most mezi vašimi vědomými myšlenkami a tělem. Jejich silný vibrační účinek usnadňuje volný tok energie v celém těle.

Proč je třeba Vaše krystaly čistit? 

Kameny mají svojí paměť, pamatují si, kde byly, kdo se jich dotýkal, a také všechny síly a energie, které je obklopovaly. I ty, které jsou součástí náramku, musely urazit dlouhou cestu, než se dostaly až k Vám. Proto je dobré je před prvním umístěním do Vašeho prostoru nejdříve očistit. Stejně tak je třeba je čistit na pravidelné bázi, dávat jim svou pozornost. 

Kameny mají pevnou a neměnnou krystalovou strukturu. Jsou postaveny podle určitého geometrického vzoru. Protože se tento vzor v krystalové struktuře opakuje, mohou krystaly vytvářet stálé kmitání, které se běžně označuje jako klidová oscilační rychlost. Předpokládá se, že když s vámi krystal s těmito vlastnostmi interaguje, vnáší do vašeho energetického pole svoji esenci, ale i rovnováhu, která podporuje vaši pohodu. 

Energetická mřížka krystalu se však může i narušit, a to zejména delším pobytem v těžkém poli, nebo po náročném pracovním nasazení. Pokud kameny používáte k “léčení”, je dobré je po každém sezení ošetřit.

Zjednodušeně řečeno, kameny je dobré považovat spíše za své pomocníky než za kusy dekorací. Navážeme-li s nimi vztah, můžeme z nich udělat součást svého života. A tím pádem je třeba se o ně i adekvátně starat. 

Jak často?

Svým kamenům se věnujeme dle intuice. Pokud máme pocit, že je náš kámen ‘vyhaslý’, nebo volá po naší pozornosti, je čas na očistu. Obecně se dá říci, že kámen je dobré ošetřit každý měsíc, a to při úplňkových dnech. Pokud kameny používáme ke své práci, je vhodné se jim věnovat častěji.

 

Způsoby čištění a nabíjení

Představím Vám tři způsoby čištění. Po očistě je vhodné kameny rovnou nabít, a to slunečním nebo měsíčním světlem.

Voda

Voda je skvělým neutralizátorem veškeré těžké energie. Ideální pro očistu téměř všech kamenů je přírodní pramenitá voda, ze studánky nebo z potoka, ale stačí i voda z kohoutku. Kameny můžeme propláchnout pod proudem, nebo je přes noc nechat v lázni s Křišťálovou či Ametystovou drúzou. Není vhodné používat vodu se solemi, u některých krystalů by mohla poškodit jejich strukturu. 

POZOR, některé kameny nemají rády dlouhý pobyt pod vodou. Čistíme je krátce pod proudem, zejména Růžový Kalcit, Růženín, Labradorit, Jantar, Selenit, Tygří Železo a Fluorit. Tyto kameny zvládnou rychlé opláchnutí, nenecháváme je však přes noc ve vodě. 

Okuřování

Vonný kouř je skvělým a rychlým způsobem očisty. Vhodnými vykuřovadly jsou Šalvěj, Palo Santo, různé kopály nebo bylinné směsi. Je třeba, aby se Váš kámen nebo náramek koupal v kouři po dobu alespoň třiceti vteřin. Při samotném vykuřování myslete na to, jak s kouřem odchází z kamene vše těžké. Při rituálu můžete také vyčistit svůj prostor a zároveň i sebe. Na téma kouřové očisty jsme pro Vás sepsala podrobný článek, který si také můžete přečíst na blogu. 

Zvuková koupel 

Jemné vibrace vytvářené hudebním nástrojem mohou pomoci rychle a účinně odbavit těžkou energii.

Věří se, že frekvence vytvářené zvukem pomáhají krystalům se znovu rozsvítit, zároveň obnovují harmonii a přirozenou záři. Zvuk v podstatě vysílá do prostředí vibrace, které pronikají do struktury krystalů.

Zvukovou lázeň můžete vytvořit několika způsoby. Nejoblíbenější je použití tibetské zpívající mísy. Poslouží však i zvonkohra, menší zvoneček, flétna, harmonika, nebo jakýkoliv oblíbený hudební nástroj. 

Tato metoda je obzvláště užitečná, pokud máte velkou sbírku krystalů a chcete je očistit najednou. Doporučuji zkombinovat hudební lázeň s okuřováním, a vytvořit si tak rituál i pro sebe a svůj prostor. 

 

Nabíjení minerálních kamenů

Jakmile jste kameny očistili, je čas je nabít, aby měly z čeho brát energii. Některé kameny mají rádi sluneční světlo, některé stín a polosvětlo, jiné pouze svit měsíce, ideálně přes noc.

Kámen nebo náramek dejte do misky s vodou s Křišťálem nebo Ametystem. Poslouží zejména Selenitová či Achátová miska, společně s výstelkou z Granátových kaménků. 

Pro delší odpočinek svého kamene jej můžeme na několik měsíců zakopat i pod zem.

Křišťál je důležitý pomocník k práci s kameny, neboť funguje nejen jako světelný katalyzátor, ale zároveň umocňuje jejich účinky. Většinu kamenů s ním můžete čistit i nabíjet.

Jednotlivé druhy kamenů, jejich způsob čištění a nabíjení

Achát

Voda a slunce

Čistíme jej pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce vody společně s drúzou. Acháty všeho druhu, s výjimkou Ohnivého, nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci. 

 

Ametyst

Voda a nepřímé slunce

Čistíme jej pod vlažnou proudící vodou nebo přes noc v misce společně s Křišťálem. Nedávejte jej na přímé slunce, Ametyst především z brazilských nalezišť  ztrácí barvu, nabíjíme jej ve stínu, z dosahu přímých slunečních paprsků.

 

Čaroit

Voda a ranní slunce

Čistíme jej pod vlažnou proudící vodou nebo přes noc v misce společně s Křišťálem. Po očistě, položený na drúze nebo v misce, jej vystavíme rannímu slunci.

 

Granát

Voda a slunce

Granáty čistíme pod vlažnou tekoucí vodou, nebo přes noc v misce. Nabíjet je můžeme libovolně dlouho na slunci, dokud necítíme, jak z nich sálá očistný žár.

 

Růženín

Voda (krátce) a slunce

Krátce jej čistíme jej pod proudem, dlouhý pobyt pod vodou mu nesvědčí. Nabíjíme na nepřímém slunci nebo ve stínu.

 

Jadeit

Voda a slunce

Jadeit čistíme v misce s vlažnou vodou, nebo pod tekoucím proudem. Na přímém slunci ho můžeme nabíjet libovolně dlouho, dokud necítíme, že je plný energie.

 

Růžový Kalcit

Voda (krátce) a nepřímé slunce

Kalcit krátce opláchneme pod proudem vlažné vody, osušíme a necháme jej položený na Křišťálu, z dosahu přímých slunečních paprsků, na denním světle. Na přímém slunci bledne. 

 

Křišťál

Voda a slunce

Důkladnou očistu provádíme přes noc v misce s vodou, nebo pod proudem, alespoň několik minut. Potom nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci.

 

Lapis Lazuli

Voda a měsíc

Lazurit a Lapis Lazuli pečlivě čistíme pod proudem studené vody, nebo v misce položený na Křišťálu. Nabíjíme jej při svitu měsíce.

 

Měsíční kámen (Adulár)

Voda a měsíc

Čistíme jej několik minut pod proudem vody, nebo přes noc v misce spolu s Křišťálem. Měsíční kámen nabíjíme při dorůstání měsíce a při úplňku.

 

Nefrit

Voda a slunce

Nefrit čistíme stejně jako jadeit vlažnou vodou a nabíjíme ho dostatečně dlouho, podle možnosti i po celý den, na přímém slunci.

Nefrit je ochranný kámen, proto není jeho čištění ani tak nutné, jelikož nevstřebává tolik těžké energie.

 

Obsidián

Voda a ranní/večerní slunce

Čistíme jej pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce, nejlépe společně s Křišťálem. Nabíjíme je na přímém slunci, ráno a v podvečer. Ostatní Obsidiány nedáváme nabíjet na úplněk, mění se jejich vibrace a trochu se utlumí.

 

Duhový Obsidián

Voda a měsíc

Čistíme jej pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce s vodou, nejlépe společně s Křišťálem. Výjimku tvoří Duhový Obsidián, který je citlivý na žár a prudké světlo, proto jej nabíjíme jen za jasné noci, za svitu hvězd, za přibývání měsíce, nebo ještě lépe za úplňku.

 

Rodonit

Voda a nepřímé slunce

Důkladnou očistu vlažnou vodou provádíme zejména po jeho použití při těžších chvílích. Kámen nabíjíme jen na nepřímém slunci.

 

Záhněda

Voda a nepřímé slunce

Záhnědu, a zvláště Morion, čistíme důkladněji než jiné křemenné druhy, zvláště po náročném použití, celou noc a den. Případně kombinujeme očistu v misce a pod tekoucí vodou, protože na sebe bere mnoho těžké energie. Nabíjíme ji dostatečně dlouhou dobu na nepřímém slunci, položenou na Křišťálu.

 

Tygří železo

Voda (krátce) a slunce

Čistíme jej pod proudem, dlouhý pobyt pod vodou mu nesvědčí. Pečlivě jej osušíme a necháme jej nabíjet na přímém slunci. 

 

Růžový kalcit

Voda (krátce) a nepřímé slunce

Čistíme jej krátce pod proudem, nemá rád dlouhou vodní lázeň. Vyhovuje mu polostín, nabíjíme jej přes den. Na přímém slunci zesvětlá.

 

Labradorit

Voda (krátce) a nepřímé slunce

Krátce čistíme pod proudem vlažné vody a nabíjíme na nepřímém slunci maximálně hodinu.

 

Akvamarín

Voda a jemné světlo

Čistíme jej pod vodou, přes noc položený na Křišťálu. Nabíjíme jej pouze na jemném ranním světle nebo pomocí Křišťálu, jinak hrozí vyblednutí. 

 

Černý Turmalín – Skoryl

Voda a slunce

Černý Turmalín čistíme proudem vlažné vody. Také jej lze ponechat přes noc společně s Křišťálem v misce s vodou. Nabíjíme jej na přímém slunci.

 

Jantar

Voda (krátce) a nepřímé slunce

Čistíme krátce pod proudem vlažné vody. Pro jeho velkou citlivost na teplo a sluneční paprsky jej nabíjíme jen na nepřímém slunci.

 

Citrín

Voda a nepřímé slunce

Pokud ho používáme ke své práci, je třeba se o něj pokaždé postarat a vyčistit jej. Pokud jej používáme pro osobní účely, očista stačí jednou za čas. Má rád vodní lázeň, společně s Křišťálem. Krátce jej nabíjíme na přímém slunci. 

 

Fluorit

Voda (krátce), měsíc, slunce

Čistíme jej pod proudem vlažné vody. Nabíjíme jej za měsíčního svitu, ale má rád i nepřímé slunce. 

 

Sluneční kámen

Voda, slunce

Čistíme jej ve vodě, můžeme jej nechat přes noc v misce společně s Křišťálem. Nabíjíme jej přes den na přímém slunečním světle. 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *