Rituál vykuřování pomocí rostlin a vonných silic pochází ze starověkých mystických tradic. Používal se pro očistu prostoru, pro spirituální práci, pro léčení, při ceremoniích. Tento zvyk můžeme najít doslova po celém světě. Indiáni mají šalvěj, kopál a palo santo, v Evropě známe pelyněk, smrkovou smolu a cedr. Na Blízkém východě používají kadidlo a vonné pryskyřice, Indie, Japonsko a Indonésie má kromě kopálů také nejrůznější formy vonných tyčinek, santalu a dalších vonných dřev.
V mayské tradici se říká, že Velký Duch sebral pryskyřici z prapůvodního Stromu života a daroval nám ji jako kopál.
Proč vykuřovat?
Sílu posvátných vykuřovadel zveme tehdy, pokud potřebujeme pravidelnou očistu sebe, svého pracoviště i domova. Hojně se využívá i před a po terapeutických sezeních, nebo jako příprava před rituálem.
Očista prostoru vychází z myšlenky, že každý z nás za sebou zanechává stopy své energie, téměř jako vůni, která ulpívá na kůži. Pokud přijdeme do kontaktu s jinými lidmi, může jejich duchovní vůně přetrvávat a zastřít naši vlastní. Pokud nechceme tyto vibrace vtahovat do svého prostoru, pomocí vykuřovadel můžeme doslova vyčistit vzduch.
Vykuřování a kameny
Svým kamenům dopřejeme kouřovou lázeň alespoň jednou za dva týdny. Pravidelná péče, ať už ve formě kouře, očisty vodou nebo sluneční záře, se nám bohatě vrátí zpět.
Výhody pravidelné očisty
Vykuřování se zároveň může stát osobním denním rituálem. Kromě vzduchu čistí i naše myšlenky a vytváří předěl v časoprostoru dne.
Ošetření vnitřního i vnějšího prostoru může mít výrazný vliv na lidský emoční stav. Zvedá náladu, zmírňuje úzkost, zlepšuje kognitivní myšlení a dokonce podpoří vydatný spánek. Pravidelný rituál a chvilka věnovaná sobě se může stát vítanou součástí dne.
Jak vykuřovat
Než začnete pracovat, věnujte chvíli tomu, abyste si pročistili mysl a zklidnili tep. Je také dobré si místo uklidit. Doporučuji věnovat rituálu alespoň deset minut pečlivé pozornosti.
Jedním z nejdůležitějších prvků je záměr. Krátce si ujasněte, jaký druh energie chcete pozvat do svého domova. Otevřete okna nebo dveře, v každé místnosti můžete zazvonit na zvonek či tibetskou mísu, abyste rozvířili energii a připravili ji k přesunu.
Poté zapalte vykuřovadlo, odříkejte modlitbu nebo krátkou mantru a klidně projděte prostorem. Nejprve očistěte oltář, nebo jiné důležité místo, a své drahé kameny. Obejděte po obvodu každou místnost, kterou chcete vyčistit, a to ve směru hodinových ručiček. Pozvěte kouř, aby vstoupil do všech koutů a zákoutí. Začněte nízko a rukou nebo pírkem vyveďte kouř do výšky. Na konec okuřte i sebe a další členy domácnosti, pokud ovšem budou chtít.
Krátká mantra
“Čistím tento dům, ať v něm zůstane jen láska a světlo. Vše, co neslouží, v kouři odchází. Prosím o ochranu, o požehnání, o klidné spaní.”
Můžete si vymyslet i svoji vlastní modlitbu nebo mantru.
V II. části článku si můžete přečíst více informací o kopálech, kadidlech a bylinných směsích. Píši v něm i o pomůckách a jejich způsobech použití.